Szydłów

Senna atmosfera Szydłowa nie przeszkadza turystom, w czasie odwiedzin, okolice są tak piękne, że każdy chce zobaczyć je z bliska. Szydłów jest to wieś, na wschód od Kielc, więc trasa do miasteczka nie jest wcale trudna. Największą atrakcją Szydłowa jest królewski zamek, do dziś dnia można podziwiać tylko ściany zamku i niektóre sale rycerskie. Możemy za to zwiedzić XVI-wieczny Skarbczyk, który mieście się w Muzeum, a spacer wokół murów miejskich, spodoba się każdemu. Piękne widoki, zieleń i losy to otoczenie miasta. Gdy zaczynają kwitnąć śliwy wokół zaczyna robić się biało, jest to miasto gdzie znaleźć można ponad 1000 sadów z tym owocem. Gminne Centrum Kultury mieści się przy ul. Targowej 3 w dawnej synagodze i prowadzi sprzedaż biletów do wszystkich interesujących obiektów w Szydłowie. Będąc w Szydłowie warto odwiedzić Synagogę, plac Zamkowy z muzeum oraz kościół pw. Wszystkich Świętych, ze średniowiecznymi polichromiami.
Niegdyś w Szydłowie stały trzy kamienne bramy, do dziś dnia przetrwała tylko Krakowska zwana także Królewską. Wchodząc przez ramę można podziwiać średniowieczny układ miasta, z ratuszem, kupieckimi sukiennicami i z wieżą farny.
W Szydłowie znaleźć można także piękne sady śliwkowe, dlatego nieraz Szydłów jest nazywane śliwkową stolicą Polski. W okolicach znaleźć można także żółty szlak turystyczny prowadzący do Widełek.
W Dawnym Przedmieściu Opatowskim znaleźć można ruiny Kościoła i szpitala Świętego Ducha. Powstał on w XVI wieku, wewnątrz kościoła podziwiać możecie aron ha-kodesz, jest to szafa ołtarzowa w Synagodze.