Polodowcowe Jezioro Charzykowskie i Bory Tucholskie

W okresie letnim, a nawet jeszcze wcześniej, zastanawiamy się, gdzie spędzić urlop. Nasze pierwsze myśli kierują się w stronę morza, choć część z nas rozważa polskie góry, których mamy pod dostatkiem. Nie wiedzieć czemu w większości wypadków wybieramy pomiędzy tymi dwoma lokacjami. Szkoda jednak, że pomijamy wiele miejsc, które niewątpliwe warte są uwagi. Mamy piękne pojezierza, wyżyny czy niziny, na których można znaleźć coś dla siebie. Aby zachęcić Was do wybierania miejsc na spędzenie wakacji z większej liczby lokacji, postanowiliśmy jedną z nich przybliżyć. Oczywiście nie musicie od razu rezerwować biletów, ponieważ każdą decyzję trzeba dobrze przemyśleć, aby potem nie żałować.

W tym tekście zaproponujemy wam wypoczynek nad Jeziorem Charzykowskim (więcej – dodatkowe informacje). Znajduje się ono w Borach Tucholskich, czyli największym borze sosnowym, jaki u nas powstał. Warto również wiedzieć, że niegdyś cały nasz kraj pokryty był grubą warstwą lasów. Do naszych czasów nie dotrwało już zbyt wiele, ale warto się cieszyć tym, że możemy oglądać choć ich fragment.

Jezioro o którym mówimy powstało w czasie jednego ze zlodowaceń. Jego powierzchnia to około tysiąc trzysta hektarów, które wyżłobił przesuwający się na północ lodowiec. Średnia głębokość tego akwenu to około trzydziestu metrów, choć zdarzają się oczywiście miejsca płytsze, jak i te głębsze. Co ważne na jeziorze tym od wielu lat uprawiane jest żeglarstwo, które znalazło sobie tutaj wielu entuzjastów. Za pewną opłatą można wynająć żaglówkę lub mniejszy statek i pobawić się w prawdziwego marynarza. Dla bezpieczeństwa zaleca się jednak korzystanie z usług wykwalifikowanych firm, które zajmują się przewożeniem turystów po jeziorze.

Oczywiście jeśli wybieramy się na urlop w te strony, nie wolno nam zapomnieć o noclegu (Bory Tucholskie – noclegi i domki). Najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie czegoś w jednej z miejscowości turystycznych, które usytuowane są przy brzegach jeziora. Co jednak ważne, baza noclegowa Borów Tucholskich (meteor-turystyka.pl) jest naprawdę imponująca i ze znalezieniem pokoju w rozsądnej cenie nie powinno być większych problemów. Resumując, Jezioro Charzykowskie jest akwenem polodowcowym, wokół którego znajduje się wiele miejscowości turystycznych, które mogą stać się punktem wypadowym do różnych części terenu, jakim są Bory Tucholskie.

2 thoughts on “Polodowcowe Jezioro Charzykowskie i Bory Tucholskie

  1. Jeździłam do Borów Tucholskich z rodzicami .. piękny czas spędzony w otoczeniu natury, na pewno wrócę :-))

Dodaj komentarz